Lenovo 14" ThinkPad X9-14 Gen 1 Aura Edition Multi-Touch Laptop Copilot+ PC
FOR IMMEDIATE RESPONSE:
EMAIL: sales@wholesaletechz.com
EMAIL2: info@wholesaletechz.com
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 5 226V |
| GPU | Intel Arc Graphics 140V |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 14" |
| Native Resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 2.8 lb / 1.3 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 5 226V |
| CPU | 8-Core: 2.1 to 4.5 GHz Performance (4 Cores) 2.1 to 3.5 MHz Low Power Efficiency (4 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 40 TOPS |
| L3 Cache | 8 MB |
| GPU | Intel Arc Graphics 140V |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 8533 MT/s LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| vPro Support | No |
| Panel Type | OLED |
| Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 500 nits / cd/m2 (HDR Mode) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Variable Refresh Technology | Variable Refresh Rate (VRR) |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 8 MP |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 55 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition, Fingerprint Reader, HDD User Password Protection |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Certifications | ENERGY STAR, EPEAT, ErP, RoHS, TCO Certified |
| Dimensions | 12.3 x 8.4 x 0.68" / 311.8 x 212.3 x 17.18 mm |
| Weight | 2.8 lb / 1.3 kg |
| Package Weight | 5.56 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 17.7 x 11.9 x 3" |