Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 6 Laptop
FOR IMMEDIATE RESPONSE:
EMAIL: sales@wholesaletechz.com
EMAIL2: info@wholesaletechz.com
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255U |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 14" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 3.15 lb / 1.43 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255U |
| CPU | 12-Core: 2 to 5.2 GHz Performance (2 Cores) 1.7 to 4.2 GHz Efficiency 8 (8 Cores) 0.7 to 2.4 GHz Low Power Efficiency 2 (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 12 TOPS |
| L3 Cache | 12 MB |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots Supporting up to 64 GB (SO-DIMM) |
| vPro Support | No |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 400 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2280 [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 / Supports Power Delivery 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 5 MP |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 4-Cell: 57 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition, Fingerprint Reader, Kensington Lock Slot, Webcam Blocker |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Operating Conditions | 41 to 95°F / 5 to 35°C at 8 to 95% Humidity |
| Certifications | ENERGY STAR, EPEAT, ErP, MIL-STD, RoHS, TCO Certified |
| Dimensions | 12.4 x 8.8 x 0.7" / 315.9 x 223.7 x 17.7 mm |
| Weight | 3.15 lb / 1.43 kg |
| Package Weight | 5.02 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 17.9 x 11.7 x 2.7" |