HP OMEN 45L GT22-3080 Gaming Desktop (Ultra 7-265K, 32GB, 2TB SSD, RTX 5080, Windows 11 Pro)
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265K |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 3x DisplayPort 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone/Line Input |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | No |
| Pointing Device | No |
| Power Supply | 850 W with Barrel/Proprietary |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Chipset | Intel Z890 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265K |
| CPU | 20-Core: Up to 5.5 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| L3 Cache | 30 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5200 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | / Supporting up to 128 GB (DIMM) |
| vPro Support | No |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 3x M.2 Slot |
| PCI Expansion | 1x PCIe x16 1x PCIe x4 |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 3x DisplayPort 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone/Line Input |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | No |
| Pointing Device | No |
| Power Supply | 850 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 21.85 x 18.5 x 8.03" / 55.5 x 47 x 20.4 cm |
| Weight | 49.82 lb / 22.6 kg |
| Package Weight | 57.48 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 29.5 x 27.5 x 17" |