HP OMEN 45L GT22-3060 Gaming Desktop (Ultra 7-265K, 32GB, 1TB SSD, RTX 5070 Ti, Windows 11 Pro)
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265K |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output 3x DisplayPort 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone/Line Input |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | No |
| Pointing Device | No |
| Power Supply | 850 W with Barrel/Proprietary |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Chipset | Intel Z890 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265K |
| CPU | 20-Core: Up to 5.5 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| L3 Cache | 30 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | / 4 Slots Supporting up to 128 GB (DIMM) |
| vPro Support | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2280 [Available] 1x M.2 Slot 2280 [Occupied] 1x M.2 Slot 2230 [Occupied] 2x 3.5" Bay [Available] |
| PCI Expansion | 1x PCIe 4.0 x4 (Available) 1x PCIe 5.0 x16 (Occupied) |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output 3x DisplayPort 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone/Line Input |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | No |
| Pointing Device | No |
| Power Supply | 850 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 21.85 x 18.5 x 8.03" / 55.5 x 47 x 20.4 cm |
| Weight | 49.82 lb / 22.6 kg |
| Package Weight | 58 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 29.75 x 27.25 x 17" |