HP 18" ZBook Fury 18 G1i Mobile Workstation
| Operating System | Windows 11 Pro for Workstations |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285HX |
| GPU | NVIDIA RTX 5000 |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 18" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 5) 1x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 7.78 lb / 3.53 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro for Workstations |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285HX |
| CPU | 24-Core: 2.8 to 5.5 GHz Performance (8 Cores) 2.1 to 4.6 GHz Efficiency (16 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 13 TOPS |
| L3 Cache | 36 MB |
| GPU | NVIDIA RTX 5000 |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | (SO-DIMM) |
| vPro Support | Yes |
| Panel Type | LCD |
| Size | 18" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 500 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Variable Refresh Technology | No |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178° |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 5) / Supports Power Delivery 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 4x 1 W |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SD/SDHC/SDXC (SD Express) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 5 MP |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 8-Cell: 99 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Spill Resistance, Number Pad, Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition, Fingerprint Reader, Nano Security Lock Slot, Smart Card Reader, Webcam Blocker |
| Power Supply | 200 W with Barrel/Proprietary |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 3 A |
| Operating Conditions | 32 to 95°F / 0 to 35°C at 10 to 90% Humidity |
| Certifications | A-TICK, BSMI, CCC, CE, CSA, EAC, ENERGY STAR, EPEAT, FCC, ICES, KC, SASO, SABS, UL, VCCI |
| Dimensions | 15.88 x 11.41 x 1.1" / 40.34 x 28.98 x 2.8 cm |
| Weight | 7.78 lb / 3.53 kg |
| Package Weight | 11.265 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 23.5 x 13.5 x 2.6" |