HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile Workstation
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen AI Max+ PRO 395 |
| GPU | AMD Radeon |
| Installed RAM | 128 GB |
| Display Size | 14" |
| Native Resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen AI Max+ PRO 395 |
| CPU | 16-Core: Up to 5.1 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes: 50 TOPS |
| L3 Cache | 64 MB |
| GPU | AMD Radeon |
| Installed RAM | 128 GB |
| RAM Type | 8533 MT/s LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| Panel Type | OLED |
| Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 400 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 4x 1 W |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 5 MP |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 4-Cell: 74.5 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Spill Resistance, Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip |
| Power Supply | 140 W with USB-C |
| Certifications | EPEAT, TCO Certified |
| Dimensions | 12.18 x 8.37 x 0.7" / 30.94 x 21.26 x 1.8 cm |
| Package Weight | 5.6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 18.6 x 10.8 x 2.5" |