HP 16" ZBook 8 G1i Mobile Workstation
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265H |
| GPU | NVIDIA RTX 500 Ada with 4 GB GDDR6 VRAM |
| Installed RAM | 64 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 3.79 lb / 1.72 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265H |
| CPU | 16-Core: 2.2 to 5.3 GHz Performance (6 Cores) 1.7 to 4.5 GHz Efficiency (8 Cores) 0.7 to 2.5 GHz Low Power Efficiency (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 13 TOPS |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | NVIDIA RTX 500 Ada with 4 GB GDDR6 VRAM |
| Installed RAM | 64 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 32 GB Module / 2 Slots Supporting up to 64 GB (SO-DIMM) |
| vPro Support | Yes |
| Panel Type | LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 400 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% Adobe RGB 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 2000:1 |
| Variable Refresh Technology | Variable Refresh Rate (VRR) |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178° |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 1 W |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 5 MP |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 8-Cell: 77 Wh |
| Keyboard | Built-In Full-Size Keyboard with Spill Resistance, Number Pad, Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition, Fingerprint Reader, Nano Security Lock Slot, Webcam Blocker |
| Power Supply | 140 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 1.6 A |
| Operating Conditions | 32 to 95°F / 0 to 35°C at 10 to 90% Humidity |
| Certifications | BSMI/NCC, CCC/SRRC, CE MARKING, CECP, CSA/UL 62368-1, ENERGY STAR, EPEAT Gold, FCC/ICES/CISPR/VCCI, GS MARK, Kcc/KC/KES, TCO Certified |
| Dimensions | 14.13 x 9.84 x 0.76" / 35.89 x 24.99 x 1.93 cm |
| Weight | 3.79 lb / 1.72 kg |
| Package Weight | 6.82 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 20 x 13.2 x 2.5" |