HP 16" ProBook 4 G1i Multi-Touch AI Notebook
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225U |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.2 Gen 2x2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 3.85 lb / 1.75 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225U |
| CPU | 12-Core: 1.5 to 4.8 GHz Performance (2 Cores) 1.3 to 3.8 GHz Efficiency (8 Cores) 0.7 to 2.4 GHz Low Power Efficiency (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 12 TOPS |
| L3 Cache | 12 MB |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots Supporting up to 32 GB (SO-DIMM) |
| vPro Support | No |
| Panel Type | LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.2 Gen 2x2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2 |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 5 MP |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 3-Cell: 56 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Spill Resistance, Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Chassis Intrusion Switch, Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition, Fingerprint Reader, Nano Security Lock Slot |
| Power Supply | 45 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Certifications | ENERGY STAR, EPEAT, TCO Certified |
| Dimensions | 14.15 x 9.88 x 0.7" / 359.41 x 250.95 x 17.8 mm |
| Weight | 3.85 lb / 1.75 kg |
| Package Weight | 5.445 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.5 x 11.8 x 2.4" |