HP 16" OmniBook 5 Multi-Touch AI Notebook
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255U |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 3.92 lb / 1.78 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255U |
| CPU | 12-Core: 2 to 5.2 GHz Performance (2 Cores) 1.7 to 4.2 Efficiency (8 Cores) 0.7 to 2.4 Low Power Efficiency (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 12 TOPS |
| L3 Cache | 12 MB |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 7500 MT/s LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| vPro Support | No |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2 |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 3-Cell: 59 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight, Number Pad |
| Pointing Device | TouchPad with Integrated Touchscreen |
| Security | Facial Recognition, Webcam Blocker |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Certifications | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Dimensions | 14.08 x 10.03 x 0.73" / 35.76 x 25.48 x 1.85 cm |
| Weight | 3.92 lb / 1.78 kg |
| Package Weight | 5.56 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.7 x 12.1 x 2.5" |