HP 16" OMEN Slim 16-an0934nr
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285H |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 5.35 lb / 2.43 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285H |
| CPU | 16-Core: 2.9 to 5.4 GHz Performance (6 Cores) 2.7 to 4.5 GHz Efficiency (8 Cores) 1 to 2.5 GHz Low Power Efficiency (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 13 TOPS |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module |
| vPro Support | Yes |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 500 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Response Time | 3 ms |
| Variable Refresh Technology | Variable Refresh Rate (VRR) |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 4.0 x4) [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2 |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 4-Cell: 70 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Number Pad, Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Power Supply | 150 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 14.07 x 10.59 x 0.89" / 35.74 x 26.9 x 2.26 cm |
| Weight | 5.35 lb / 2.43 kg |
| Package Weight | 7.13 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 20 x 12.5 x 2.6" |