HP 15.6" Victus 15-fa2777nr
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i7-13620H (13th Gen) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 15.6" |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 5.06 lb / 2.3 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i7-13620H (13th Gen) |
| CPU | 10-Core: 2.4 to 4.9 GHz Performance (6 Cores) 1.8 to 3.6 GHz Efficiency (4 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 5200 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module |
| vPro Support | No |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 15.6" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Occupied] 1x M.2 Slot [Available] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2 |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 720p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 4-Cell: 70 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with RGB Backlight, Number Pad |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip |
| Power Supply | 200 W with Barrel/Proprietary |
| Certifications | ENERGY STAR, EPEAT Gold with Climate+ |
| Dimensions | 14.09 x 10.04 x 0.93" / 35.79 x 25.5 x 2.36 cm |
| Weight | 5.06 lb / 2.3 kg |
| Package Weight | 7.66 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.8 x 12.4 x 2.7" |