HP 16" EliteBook 860 G11 Notebook
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125U |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 3.81 lb / 1.73 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125U |
| CPU | 12-Core: 1.3 to 4.3 GHz Performance (2 Cores) 0.8 to 3.6 GHz Efficiency (8 Cores) 0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| L3 Cache | 12 MB |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 8 GB Module / 2 Slots Supporting up to 64 GB (SO-DIMM) |
| vPro Support | No |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 1000 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Viewing Angle (H x V) | 170 x 170° |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 1 W |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 5 MP |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 3-Cell: 56 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition, Fingerprint Reader, Nano Security Lock Slot, Privacy Screen, Webcam Blocker |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 1.6 A |
| Operating Conditions | 32 to 95°F / 0 to 35°C at 10 to 90% Humidity |
| Certifications | BSMI, CCC/SRRC, CE MARKING, CISPR 22, CSA/UL 62368-1, ENERGY STAR, EPEAT Gold, FCC, GS MARK, ICES, KC, Kcc, NCC, RoHS, TCO Certified, VCCI |
| Dimensions | 14.12 x 9.89 x 0.64" / 358.65 x 251.21 x 16.26 mm |
| Weight | 3.81 lb / 1.73 kg |
| Package Weight | 6.2 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 22.2 x 14.3 x 2.8" |