HP 15.6" OmniBook 3 Next Gen AI Notebook
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen AI 5 340 |
| GPU | AMD Radeon |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 15.6" |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 3.75 lb / 1.7 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen AI 5 340 |
| CPU | 6-Core: 2 to 4.8 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes: 50 TOPS |
| L3 Cache | 16 MB |
| GPU | AMD Radeon |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 8 GB Module |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 15.6" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 250 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2 |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 3-Cell: 41 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Number Pad |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Webcam Blocker |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Certifications | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Dimensions | 14.17 x 9.29 x 0.73" / 35.99 x 23.6 x 1.85 cm |
| Weight | 3.75 lb / 1.7 kg |
| Package Weight | 5.36 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21 x 12 x 3" |