HP 15.6" 250R G10 Notebook
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core 3 100U |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 15.6" |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 1.4b Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Weight | 3.5 lb / 1.6 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core 3 100U |
| CPU | 6-Core: 1.2 to 4.7 GHz Performance (2 Cores) 0.9 to 3.3 GHz Efficiency (4 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 10 MB |
| GPU | Intel Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 3200 MT/s DDR4 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots Supporting up to 64 GB |
| vPro Support | No |
| Panel Type | VA LCD |
| Size | 15.6" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 250 nits / cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Storage Drive Type | 1x 256 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 1.4b Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Webcam Blocker |
| Dimensions | 14.17 x 9.29 x 0.7" / 359.92 x 235.97 x 17.8 mm |
| Weight | 3.5 lb / 1.6 kg |
| Package Weight | 5.17 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 20.7 x 12.2 x 2.5" |