HP 14" ProBook 4 G1a AI Notebook
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 5 230 |
| GPU | AMD Radeon 760M |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 14" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 3.09 lb / 1.4 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 5 230 |
| CPU | 6-Core: 3.5 to 4.9 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes: 16 TOPS |
| L3 Cache | 16 MB |
| GPU | AMD Radeon 760M |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module / 1 Slots |
| Panel Type | LCD |
| Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Storage Drive Type | 1x 256 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2 |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 5 MP |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 56 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Spill Resistance, Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Fingerprint Reader, Nano Security Lock Slot, Webcam Blocker |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Certifications | CCC, CE, CSA, ENERGY STAR, EPEAT, FCC, ICES, UL, VCCI |
| Dimensions | 12.5 x 8.8 x 0.4" / 318.6 x 224.3 x 10.9 mm |
| Weight | 3.09 lb / 1.4 kg |
| Package Weight | 4.85 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 18.5 x 10.6 x 2.5" |