HP 14" EliteBook X G1i Multi-Touch Laptop (Wi-Fi Only)
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 256V |
| GPU | Intel Arc 140V |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 14" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 2.6 lb / 1.2 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 256V |
| CPU | 8-Core: 2.2 to 4.8 GHz Performance (4 Cores) 2.2 to 3.7 GHz Low Power Efficiency (4 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 47 TOPS |
| L3 Cache | 12 MB |
| GPU | Intel Arc 140V |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 8533 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| vPro Support | No |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 500 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2280 |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm (TOSLINK) Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 4 |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 5 MP |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 6-Cell: 68 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition, Fingerprint Reader |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Dimensions | 12.36 x 8.66 x 0.59" / 31.39 x 22 x 1.5 cm |
| Weight | 2.6 lb / 1.2 kg |
| Package Weight | 5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 15.2 x 11.4 x 3.2" |