HP 14" EliteBook X Flip G1i Multi-Touch 2-in-1 Laptop (Wi-Fi Only)
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 5 226V |
| GPU | Intel Arc 130V |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 14" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 3.09 lb / 1.4 kg |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 5 226V |
| CPU | 8-Core: 2.1 to 4.5 GHz Performance (4 Cores) 2.1 to 3.5 GHz Low Power Efficiency (4 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 40 TOPS |
| L3 Cache | 8 MB |
| GPU | Intel Arc 130V |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 8533 MT/s LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| vPro Support | No |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 400 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 4 |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 5 MP |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 6-Cell: 68 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad, Stylus |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition, Fingerprint Reader, Nano Security Lock Slot |
| Power Supply | 65 W with USB-C |
| Dimensions | 12.36 x 8.66 x 0.58" / 31.39 x 22 x 1.47 cm |
| Weight | 3.09 lb / 1.4 kg |
| Package Weight | 5.58 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 15 x 11.1 x 3.2" |