Gigabyte GeForce RTX 5070 AERO OC
Contact Us:
Website: https://www.wholesaletechz.com
EMAIL: info@wholesaletechz.com
EMAIL: sales@wholesaletechz.com
WhatsApp: +601167990388
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Stream Processors | 6144 CUDA Cores |
| Dedicated AI Cores | Yes: 988 TOPS |
| Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Video RAM | 12 GB GDDR7 |
| Video Output | 3x DisplayPort 2.1b 1x HDMI 2.1b |
| Power Connection | 1x 16-Pin PCI Connector |
| Recommended System Power Requirement | 750 W |
| GPU Width | 3.5-Slot |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Stream Processors | 6144 CUDA Cores |
| Clock Speed | Base Mode: 2512 MHz Boost Mode: 2625 MHz |
| Dedicated AI Cores | Yes: 988 TOPS |
| Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Supported APIs | DirectX: 12 OpenGL: 4.6 |
| Video RAM | 12 GB GDDR7 |
| Memory Speed | 28 Gb/s |
| Memory Interface Width | 192-Bit |
| Video Output | 3x DisplayPort 2.1b 1x HDMI 2.1b |
| Max Power Consumption | 250 W |
| Power Connection | 1x 16-Pin PCI Connector |
| Recommended System Power Requirement | 750 W |
| Expansion Slot Compatibility | Full Height |
| Height | 5.1" / 130.00 mm |
| Length | 12.8" / 324.00 mm |
| Width | 3.5-Slot |
| OS Compatibility | Windows |
| Cooler Type | Open Fansink with Three Fans |
| Package Weight | 4.435 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 17.5 x 9.1 x 3.8" |