Gigabyte GeForce RTX 5090 AORUS XTREME WATERFORCE WB
Contact Us:
Website: https://www.wholesaletechz.com
EMAIL: info@wholesaletechz.com
EMAIL: sales@wholesaletechz.com
WhatsApp: +601167990388
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Stream Processors | 21,760 CUDA Cores |
| Dedicated AI Cores | Yes: 3352 TOPS |
| Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Video RAM | 32 GB GDDR7 |
| Video Output | 3x DisplayPort 2.1a 1x HDMI 2.1b |
| Power Connection | 1x 16-Pin PCI Connector |
| Recommended System Power Requirement | 1000 W |
| GPU Width | Dual-Slot |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Stream Processors | 21,760 CUDA Cores |
| Dedicated AI Cores | Yes: 3352 TOPS |
| Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Supported APIs | DirectX: 12 OpenGL: 4.6 |
| Video RAM | 32 GB GDDR7 |
| Memory Speed | 28 Gb/s |
| Memory Interface Width | 512-Bit |
| Memory Bandwidth | 1792 GB/s |
| Video Output | 3x DisplayPort 2.1a 1x HDMI 2.1b |
| Power Connection | 1x 16-Pin PCI Connector |
| Recommended System Power Requirement | 1000 W |
| Expansion Slot Compatibility | Full Height |
| Height | 6.8" / 172.00 mm |
| Length | 9.3" / 235.00 mm |
| Width | Dual-Slot |
| OS Compatibility | Windows |
| Cooler Type | Waterblock |
| Lighting | RGB LED |