Gigabyte 18" Gaming A18 GA83H
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 7 260 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 18" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (USB4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 1x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Weight | 6.2 lb / 2.8 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 7 260 |
| CPU | 8-Core: 3.8 to 5.1 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes: 16 TOPS |
| L3 Cache | 16 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots (SO-DIMM) |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 18" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Response Time | 3 ms |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 4.0 x4) [Occupied] 1x M.2 Slot (PCIe 4.0 x2) [Available] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (USB4) / Supports Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 1x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 76 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with RGB Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Power Supply | 150 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 15.89 x 11.6 x 0.98" / 403.68 x 293.4 x 24.99 mm |
| Weight | 6.2 lb / 2.8 kg |
| Package Weight | 10.125 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 18.7 x 13.6 x 4.5" |