Gigabyte 16" AERO X16 Laptop Copilot+ PC (Space Gray)
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 350 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (USB4) 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 1x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 350 |
| CPU | 8-Core: 2 to 5 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 1x User-Replaceable 16 GB Module / 1 Slots |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Available] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (USB4) / Supports Power Delivery 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 1x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Webcam Blocker |
| Package Weight | 8.505 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 20.2 x 12.5 x 2.3" |