Dell Alienware Aurora Gaming Desktop
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7-265KF |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (USB4) 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 5x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 2.1b Output 1x HDMI 2.1b Output |
| Audio I/O | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Z890 |
| Processor | Intel Core Ultra 7-265KF |
| CPU Socket | LGA 1851 |
| CPU | 20-Core: 3.9 to 5.4 GHz Performance (8 Cores) 3.3 to 4.6 GHz Efficiency (12 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 13 TOPS |
| L3 Cache | 30 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5200 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots |
| vPro Support | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Not Specified by Manufacturer |
| PCI Expansion | 1x PCIe 5.0 x16 2x PCIe 3.0 x4 |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (USB4) 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 5x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 2.1b Output 1x HDMI 2.1b Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output 1x TOSLINK S/PDIF Input/Output 1x 1/8" / 3.5 mm Line Output 1x 1/8" / 3.5 mm Line Input |
| Network I/O | 1x RJ45 (2.5 GbE) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Dimensions | 18 x 16.5 x 7.8" / 458.4 x 418 x 197 mm |
| Weight | 33.89 lb / 15.37 kg |
| Package Weight | 37.45 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 22.6 x 19.6 x 15" |