Dell Alienware Area-51 Gaming Desktop
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285K |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 3x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 5x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 2.1b Output 1x HDMI 2.1b Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input 1x TOSLINK S/PDIF Input/Output 1x 1/8" / 3.5 mm Line Input 1x 1/8" / 3.5 mm Line Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 1500 W with Barrel/Proprietary |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Z890 |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285K |
| CPU | 24-Core: 3.7 to 5.6 GHz Performance (8 Cores) 3.2 to 4.6 GHz Efficiency (16 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 13 TOPS |
| L3 Cache | 40 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 6400 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots Supporting up to 64 GB (DIMM) |
| vPro Support | No |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2280 (PCIe 5.0 x4) [Occupied] 2x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [Available] |
| PCI Expansion | 1x PCIe 5.0 x16 (Occupied) 2x PCIe 4.0 x4 (Available) |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Power Delivery 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 3x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 5x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 2.1b Output 1x HDMI 2.1b Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input 1x TOSLINK S/PDIF Input/Output 1x 1/8" / 3.5 mm Line Input 1x 1/8" / 3.5 mm Line Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (2.5 GbE) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip |
| Power Supply | 1500 W with Barrel/Proprietary |
| Operating Conditions | 32 to 95°F / 0 to 35°C at 10 to 90% Humidity |
| Dimensions | 24.04 x 22.4 x 9.12" / 61.06 x 56.9 x 23.16 cm |
| Weight | 76.24 lb / 34.58 kg |
| Package Weight | 83 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 32 x 28.5 x 17" |