ASUS Republic of Gamers NUC NUC15JNK Mini Desktop Computer
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-C 3.2 Gen 2x2 6x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 2x HDMI 2.1 Output 2x DisplayPort 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Power Supply | 330 W with Barrel/Proprietary |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| CPU Socket | BGA 2114 |
| CPU | 24-Core: 2.7 to 5.4 GHz Performance (8 Cores) 2.1 to 4.6 GHz Efficiency (16 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 36 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 6400 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots Supporting up to 96 GB (SO-DIMM) |
| vPro Support | Yes |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2280 (PCIe 5.0 x4) [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.2 Gen 2x2 6x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 2x HDMI 2.1 Output 2x DisplayPort 2.1 Output |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Security | Kensington Lock Slot |
| Power Supply | 330 W with Barrel/Proprietary |
| Package Weight | 13.06 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 16.7 x 10.9 x 10.8" |