ASUS Republic of Gamers GM700TZ-BS978 Desktop Gaming Computer
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 9 9950X3D |
| GPU | AMD Radeon RX 9070 XT with 16 GB GDDR6 VRAM |
| Installed RAM | 64 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 4x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort Output 1x HDMI Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input 3x 1/8" / 3.5 mm Line Input/Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard with RGB Backlight, Number Pad |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 850 W with IEC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B650 |
| Processor | AMD Ryzen 9 9950X3D |
| CPU Socket | AM5 |
| CPU | 16-Core: 4.3 to 5.7 GHz |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 128 MB |
| GPU | AMD Radeon RX 9070 XT with 16 GB GDDR6 VRAM |
| Installed RAM | 64 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 4x User-Replaceable 16 GB Module / 4 Slots (DIMM) |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [Occupied] 1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [Available] 2x 3.5" Bay (SATA III) [Available] |
| PCI Expansion | 1x PCIe 4.0 x16 (Occupied) 1x PCIe 4.0 (Available) |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 4x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort Output 1x HDMI Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input 3x 1/8" / 3.5 mm Line Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax); Dual-Band (2.4 & 5 GHz) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard with RGB Backlight, Number Pad |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip |
| Power Supply | 850 W with IEC |
| Dimensions | 20 x 18.88 x 9.4" / 50.9 x 47.96 x 24 cm |
| Weight | 39.7 lb / 18 kg |
| Package Weight | 44.595 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 25.8 x 23 x 15.5" |