ASUS Republic of Gamers G700TF-XS776 Desktop Gaming Computer
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265F |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 12 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 6x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 3x DisplayPort 1.4a |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input 3x 1/8" / 3.5 mm Line Input/Output |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard with Number Pad, Backlight |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 850 W with IEC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Chipset | Intel B860 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265F |
| CPU Socket | LGA 1851 |
| CPU | 20-Core: 2.4 to 5.2 GHz Performance (8 Cores) 1.8 to 4.6 GHz Efficiency (12 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 13 TOPS |
| L3 Cache | 30 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 12 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 4 Slots Supporting up to 128 GB (DIMM) |
| vPro Support | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 2x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0) 2x 3.5" Bay [Available] |
| PCI Expansion | 4x PCIe 4.0 x16 |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 6x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 3x DisplayPort 1.4a |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input 3x 1/8" / 3.5 mm Line Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard with Number Pad, Backlight |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip |
| Power Supply | 850 W with IEC |
| Certifications | RoHS |
| Dimensions | 20.05 x 18.88 x 9.4" / 50.92 x 47.96 x 24 cm |
| Weight | 40.39 lb / 18.32 kg |
| Package Weight | 41.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 26 x 23 x 13" |