ASUS NUC 15 Performance Barebone Kit
| Operating System | No |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255HX |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Installed RAM | No |
| Total Installed Storage | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 6x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 2x HDMI 2.1 2x DisplayPort 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Operating System | No |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255HX |
| CPU | 20-Core: 2.4 to 5.2 GHz Performance (8 Cores) 1.8 to 4.5 GHz Efficiency (12 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 13 TOPS |
| L3 Cache | 36 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Installed RAM | No |
| RAM Type | 6400 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | (SO-DIMM) |
| vPro Support | No |
| Total Installed Storage | No |
| Storage Expansion | 2x M.2 Slot 2280 (PCIe 5.0 x4) [Available] |
| PCI Expansion | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 6x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 2x HDMI 2.1 2x DisplayPort 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (2.5 GbE) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | No |
| Pointing Device | No |
| Security | Firmware TPM (Software-Based) |
| Power Supply | 330 W with Barrel/Proprietary |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Operating Conditions | 32 to 95°F / 0 to 35°C up to 85% Humidity |
| VESA Mounting-Hole Pattern | No |
| Dimensions | 11.1 x 7.4 x 2.2" / 282.4 x 187.7 x 56.5 mm |
| Weight | 6.88 lb / 3.12 kg |
| Package Weight | 12.565 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 14.5 x 10.1 x 7.5" |