ASUS 16" TUF F16
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i7 14650HX (14th Gen) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 (115 W TGP) with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 3x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 4.9 lb / 2.2 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i7 14650HX (14th Gen) |
| CPU | 16-Core: 2.2 to 5.2 GHz Performance (8 Cores) 1.6 to 3.7 GHz Efficiency (8 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 30 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 (115 W TGP) with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 8 GB Module / Supporting up to 64 GB (SO-DIMM) |
| vPro Support | No |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% sRGB 75.35% Adobe RGB 72% NTSC |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 3 ms (GtG) |
| Variable Refresh Technology | G-Sync |
| Viewing Angle (H x V) | 170 x 170° |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 4.0 x4) [Occupied] 1x M.2 Slot (PCIe 4.0 x4) [Available] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 3x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2 |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 4-Cell: 90 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with RGB Backlight, Number Pad |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | BIOS Booting, Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition |
| Power Supply | 240 W with Barrel/Proprietary |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Certifications | ENERGY STAR, EPEAT |
| Dimensions | 13.9 x 10.6 x 1.07" / 35.4 x 26.9 x 2.73 cm |
| Weight | 4.9 lb / 2.2 kg |
| Package Weight | 9.48 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 17.4 x 13.1 x 4.1" |