ASUS 18" Republic of Gamers Strix G18
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 9 8940HX |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 (115 W TGP) with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 18" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (USB4) 1x USB-C (USB4) |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 6.61 lb / 3 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 9 8940HX |
| CPU | 16-Core: Up to 5.3 GHz |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 64 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 (115 W TGP) with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots (SO-DIMM) |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 18" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 500 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 3 ms |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (USB4) / Supports Power Delivery 1x USB-C (USB4) |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 4-Cell: 90 Wh |
| Keyboard | Built-In Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Facial Recognition |
| Power Supply | 280 W with Barrel/Proprietary |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Dimensions | 15.71 x 11.57 x 1.21" / 39.9 x 29.39 x 3.07 cm |
| Weight | 6.61 lb / 3 kg |
| Package Weight | 11.33 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 15.9 x 13.7 x 4.3" |