Apple 13" iPad Air M4, 128GB, Wi-Fi Only
| Operating System | iPadOS |
| Processor | Apple M4 |
| Installed RAM | 12 GB |
| Display Size | 13" |
| Total Installed Storage | 128 GB |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Cellular Support | No |
| Camera System | Front 12 MP Sensor with a f/2.0 Lens Rear 12 MP Sensor with a f/1.8 Lens |
| Operating System | iPadOS |
| Processor | Apple M4 |
| CPU | 8-Core: Performance (3 Cores) Efficiency (5 Cores) |
| GPU | Apple (9-Core) |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Barometer (Altimeter), Fingerprint, Gyroscope |
| Installed RAM | 12 GB |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 13" |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Native Resolution | 2732 x 2048 |
| Maximum Brightness | 600 nits / cd/m2 |
| Total Installed Storage | 128 GB |
| Solid State Storage | Unspecified Flash |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery |
| Audio I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 2 |
| Built-In Microphones | Yes: 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Dual-Band (2.4 & 5 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Cellular Support | No |
| GNSS Support | No |
| NFC | No |
| Camera System | Front 12 MP Sensor with a f/2.0 Lens Rear 12 MP Sensor with a f/1.8 Lens |
| Video Recording | Front 1080p at up to 60 fps Rear UHD 4K at up to 60 fps 1080p at up to 60 fps 720p at up to 30 fps |
| Capacity | 36.59 Wh |
| Estimated Battery Life | 10 Hours |
| Power Supply | 20 W with USB-C |
| Security | Fingerprint Reader |
| Operating Conditions | 32 to 95°F / 0 to 35°C at 5 to 95% Humidity |
| Dimensions | 11.04 x 8.46 x 0.24" / 28.04 x 21.49 x 0.61 cm |
| Weight | 1.4 lb / 616 g |
| Package Weight | 3.075 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 13 x 10.3 x 3.1" |