Apple 13" iPad Pro M5 Chip Standard Glass, 256GB, Wi-Fi Only
| Operating System | iPadOS |
| Processor | Apple M5 |
| Installed RAM | 12 GB |
| Display Size | 13" |
| Total Installed Storage | 526 GB |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 3 / USB4) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Cellular Support | No |
| Camera System | Front 12 MP Sensor with a f/2.4 Lens Rear 12 MP Sensor with a f/1.8 Lens |
| Operating System | iPadOS |
| Processor | Apple M5 |
| CPU | 9-Core: Performance (3 Cores) Efficiency (6 Cores) |
| GPU | Apple (10-Core) |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Barometer (Altimeter), Face ID, Gyroscope, LiDAR |
| Installed RAM | 12 GB |
| Panel Type | OLED |
| Size | 13" |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Native Resolution | 2752 x 2064 |
| Maximum Brightness | 1000 nits / cd/m2 (SDR Mode) 1600 nits / cd/m2 (Peak in HDR Mode) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | Near Infinite (Black Pixels Emit No Light) |
| Total Installed Storage | 526 GB |
| Solid State Storage | Unspecified Flash |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 3 / USB4) / Supports Power Delivery |
| Audio I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 4 |
| Built-In Microphones | Yes: 4 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Dual-Band (2.4 & 5 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| Cellular Support | No |
| GNSS Support | No |
| NFC | No |
| Camera System | Front 12 MP Sensor with a f/2.4 Lens Rear 12 MP Sensor with a f/1.8 Lens |
| Video Recording | Front 1080p at up to 60 fps Rear UHD 4K at up to 60 fps 1080p at up to 60 fps 720p at up to 30 fps |
| Capacity | 38.89 Wh |
| Estimated Battery Life | 10 Hours |
| Power Supply | 20 W with USB-C |
| Security | Facial Recognition, Fingerprint Reader |
| Operating Conditions | 32 to 95°F / 0 to 35°C at 5 to 95% Humidity |
| Dimensions | 11.09 x 8.48 x 0.2" / 28.17 x 21.54 x 0.51 cm |
| Weight | 1.3 lb / 579 g |
| Package Weight | 2.975 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 13 x 10.2 x 3.1" |