Acer Nitro 80 Desktop Computer (Ryzen 7 9800X3D, RTX 5070 Ti)
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 6x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 2.1b Output 1x HDMI 2.1b Output |
| Audio I/O | 5x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | No |
| Pointing Device | No |
| Power Supply | 850 W with IEC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| CPU Socket | AM5 |
| CPU | 8-Core: 4.7 to 5.2 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| L3 Cache | 96 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 4 Slots Supporting up to 128 GB (DIMM) |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2280 (PCIe 5.0) [Occupied] 2x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0) [Available] 2x 3.5" Bay [Available] 3x 2.5" Bay [Available] |
| PCI Expansion | 1x PCIe 4.0 x16 (Occupied) 3x PCIe 3.0 x1 (Available) |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 6x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 2.1b Output 1x HDMI 2.1b Output |
| Audio I/O | 5x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax); Dual-Band (2.4 & 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | No |
| Pointing Device | No |
| Power Supply | 850 W with IEC |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Dimensions | 19.1 x 17.9 x 8.2" / 48.5 x 45.5 x 20.8 cm |
| Weight | 30.5 lb / 13.8 kg |
| Package Weight | 32.82 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 22.5 x 21.75 x 21.5" |