Acer Nitro 60 Desktop Computer
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i7-14700F (14th Gen) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.2 Gen 2x2 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 2.1 Output 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 5x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | No |
| Pointing Device | No |
| Power Supply | 650 W with Barrel/Proprietary |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i7-14700F (14th Gen) |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| CPU | 20-Core: 2.1 to 5.3 GHz Performance (8 Cores) 1.5 to 4.2 GHz Efficiency (12 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 33 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 4 Slots Supporting up to 192 GB |
| vPro Support | No |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 2x 2.5" Bay [Available] 2x 3.5" Bay [Available] |
| PCI Expansion | 1x PCIe 4.0 x16 2x PCIe 3.0 x4 1x PCIe 3.0 x1 |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.2 Gen 2x2 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 3x DisplayPort 2.1 Output 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 5x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | No |
| Pointing Device | No |
| Power Supply | 650 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 15.9 x 14.9 x 8.5" / 40.4 x 37.8 x 21.6 cm |
| Weight | 13.62 lb / 6.18 kg |
| Package Weight | 24 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.5 x 20 x 12.8" |