YUNEEC GDU S220 Pro Industrial Drone
| Maximum Flight Time | 45 Minutes |
| Remote ID | Yes |
| Camera System | Wide 50 MP, 1"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent Lens Telephoto Size-Unspecified CMOS Sensor with Lens |
| Still Image Support | Yes |
| Sensing System | Omnidirectional (Optical Only) |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 4.5 lb / 2050 g (Takeoff) |
| Maximum Ascent Speed | 17.9 mph / 8 m/s |
| Maximum Descent Speed | 13.4 mph / 6 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 26.8 mph / 12 m/s |
| Maximum Take-Off Altitude | 3.7 Miles / 6000 m |
| Maximum Flight Time | 45 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | Not Specified by Manufacturer |
| Hovering Accuracy | RTK Vertical: ±0.0' / 1.5 cm Horizontal: ±0.0' / 1 cm |
| Maximum Angular Velocity | Not Specified by Manufacturer |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | Yes |
| Number of Cameras | 1 |
| Camera System | Wide 50 MP, 1"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent Lens Telephoto Size-Unspecified CMOS Sensor with Lens |
| Zoom | Telephoto 10x Optical Thermal 32x Digital |
| Night Vision | No |
| Still Image Support | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Internal Storage | No |
| Sensing System | Omnidirectional (Optical Only) |
| Laser Rangefinder | Yes: 0.9 Miles / 1500 m |
| Control Method | Included Transmitter |
| Maximum Operating Distance | 9.3 Miles / 15 km |
| Clean Video Output | Not Specified by Manufacturer |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: GDU Flight II |
| Built-In Display | No |
| GNSS Support | Not Specified by Manufacturer |
| Diagonal Size | 1.6' / 486 mm |
| Weight | 4.5 lb / 2050 g (Takeoff) |