Xcraft Nano BLACK OPS Thermal Drone
| Maximum Flight Time | 31 Minutes |
| Remote ID | No |
| Still Image Support | Yes |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 6.2 oz / 177 g (Takeoff) |
| Maximum Horizontal Speed | 11.2 mph / 18 km/h |
| Maximum Wind Resistance | 67.3 ft/s / 20.5 m/s |
| Maximum Flight Time | 31 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | Not Specified by Manufacturer |
| Hovering Accuracy | Not Specified by Manufacturer |
| Maximum Angular Velocity | Not Specified by Manufacturer |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | No |
| Number of Cameras | 2 (Allows Simultaneous Use) |
| Still Image Support | Yes |
| Control Method | Included Transmitter |
| Maximum Operating Distance | 1.2 Miles / 2 km |
| Clean Video Output | Not Specified by Manufacturer |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Battery Configuration | 4 S / 14.8 V |
| GNSS Support | GPS |
| Overall Dimensions | 9.6 x 8.7 x 4.7" / 243.0 x 220.0 x 120.0 mm |
| Weight | 6.2 oz / 177 g (Takeoff) |
| Package Weight | 7.24 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19 x 12.15 x 6.25" |