NextComputing Edge XTA Tower Desktop Workstation
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 9 9950X |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | |
| Display I/O | 1x DisplayPort 1x HDMI |
| Audio I/O | 5x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | Wireless Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | Wireless Mouse |
| Power Supply | 1000 W with IEC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 9 9950X |
| CPU | 16-Core: 4.3 to 5.7 GHz |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| L3 Cache | 64 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 4x User-Replaceable 8 GB Module / Supporting up to 192 GB (DIMM) |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 3x M.2 Slot (PCIe 4.0) 2x 2.5" Slot (SATA) 2x 3.5" Bay (SATA) |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.2 Gen 2x2 3x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 4x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 1x DisplayPort 1x HDMI |
| Audio I/O | 5x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (2.5 GbE) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | Wireless Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | Wireless Mouse |
| Power Supply | 1000 W with IEC |