MSI GeForce RTX 5070 Ti EXPERT OC
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Stream Processors | 8960 CUDA Cores |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Video RAM | 16 GB GDDR7 |
| Video Output | 3x DisplayPort 2.1b 1x HDMI 2.1b |
| Power Connection | 1x 16-Pin PCI Connector |
| Recommended System Power Requirement | 750 W |
| GPU Width | 2.5-Slot |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Stream Processors | 8960 CUDA Cores |
| Clock Speed | OC Mode: 2588 MHz Boost Mode: 2580 MHz |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Video RAM | 16 GB GDDR7 |
| Memory Speed | 28 Gb/s |
| Memory Interface Width | 256-Bit |
| Video Output | 3x DisplayPort 2.1b 1x HDMI 2.1b |
| Max Power Consumption | 300 W |
| Power Connection | 1x 16-Pin PCI Connector |
| Recommended System Power Requirement | 750 W |
| Expansion Slot Compatibility | Full Height |
| Height | 5.9" / 150.00 mm |
| Length | 12.6" / 319.00 mm |
| Width | 2.5-Slot |
| OS Compatibility | Windows |
| Cooler Type | Blower-Style Fan |