Lenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2 Desktop Workstation
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265 |
| GPU | NVIDIA RTX 5070 |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 2x DisplayPort 1.4 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input 1x 1/8" / 3.5 mm Line Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 750 W with IEC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Chipset | Intel W880 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265 |
| CPU Socket | LGA 1851 |
| CPU | 20-Core: 2.4 to 5.2 GHz Performance (8 Cores) 1.8 to 4.6 GHz Efficiency (12 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| L3 Cache | 30 MB |
| GPU | NVIDIA RTX 5070 |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 4 Slots Supporting up to 128 GB (DIMM) |
| vPro Support | Yes |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Not Specified by Manufacturer |
| PCI Expansion | 1x PCIe 5.0 x16 (Occupied) 1x PCIe 4.0 x16 (Available) 2x PCIe 3.0 x1 (Available) |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.2 Gen 2x2 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 4x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-A 2.0 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 2x DisplayPort 1.4 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output 1x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input 1x 1/8" / 3.5 mm Line Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SD/SDHC/SDXC |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Kensington Lock Slot |
| Power Supply | 750 W with IEC |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Dimensions | 14.8 x 12.42 x 6.7" / 376 x 315.35 x 170 mm |
| Weight | 21.32 lb / 9.67 kg |
| Package Weight | 22.555 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.2 x 16.2 x 13.2" |