Lenovo Legion Tower 5i Desktop Computer
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265F |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 3x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output 3x 1/8" / 3.5 mm Line Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Power Supply | 850 W with IEC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265F |
| CPU | 20-Core: 2.4 to 5.2 GHz Performance (8 Cores) 1.8 to 4.6 GHz Efficiency (12 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 13 TOPS |
| L3 Cache | 30 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti with 16 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 4 Slots Supporting up to 64 GB |
| vPro Support | No |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 2 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Occupied] 2x M.2 Slot [Available] 1x 3.5" Bay [Available] |
| PCI Expansion | 1x PCIe 5.0 x16 (Occupied) 1x PCIe 3.0 x4 (Available) |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 3x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4x USB-A 2.0 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output 3x 1/8" / 3.5 mm Line Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (2.5 GbE) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard | USB Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| Security | Firmware TPM (Software-Based) |
| Power Supply | 850 W with IEC |
| Certifications | RoHS |
| Dimensions | 19.3 x 16.29 x 8.3" / 49 x 41.38 x 21.1 cm |
| Weight | 33.06 lb / 15 kg |
| Package Weight | 40.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 23.25 x 21.5 x 12.5" |