Lenovo 15.1" Legion 5i
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 15.1" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 3x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 4.4 lb / 2 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| CPU | 24-Core: 2.7 to 5.4 GHz Performance (8 Cores) 2.1 to 4.6 GHz Efficiency (16 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 13 TOPS |
| L3 Cache | 36 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots Supporting up to 32 GB |
| vPro Support | No |
| Panel Type | OLED |
| Size | 15.1" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 500 nits / cd/m2 1000 nits / cd/m2 (Peak) 600 nits / cd/m2 (HDR Mode) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | Near Infinite (Black Pixels Emit No Light) |
| Variable Refresh Technology | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Available] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 3x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 5 MP |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 4-Cell: 80 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with RGB Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Firmware TPM (Software-Based), Webcam Blocker |
| Power Supply | 245 W with Barrel/Proprietary |
| Certifications | ENERGY STAR 9.0, EPEAT Gold, ErP Lot 3, RoHS, TUV |
| Dimensions | 13.44 x 9.26 x 0.85" / 34.14 x 23.52 x 2.16 cm |
| Weight | 4.4 lb / 2 kg |
| Package Weight | 7.27 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 20.5 x 13 x 3.4" |