HOVERAir X1 PROMAX Retail Combo
| Maximum Flight Time | 16 Minutes |
| Remote ID | No |
| Camera System | 1/1.3"-Type CMOS Sensor with f/2.5 Lens (107° FoV) |
| Maximum Video Resolution | Up to UHD 8K at 30 fps / UHD 4K at 120 fps |
| Still Image Support | Up to 48 MP (JPEG) Up to 12 MP (JPEG) |
| Sensing System | Backward Only (Optical Only) |
| Control Method | Included Transmitter or Smartphone/Mobile Device |
| Weight | 0.4 lb / 192.5 g (With Battery) |
| Maximum Horizontal Speed | 24.6 mph / 39.6 km/h |
| Maximum Ascent Speed | 6.7 mph / 10.8 km/h |
| Maximum Descent Speed | 6.7 mph / 10.8 km/h |
| Maximum Wind Resistance | 23.9 mph / 38.5 km/h |
| Maximum Take-Off Altitude | 393.7' / 120 m |
| Maximum Flight Time | 16 Minutes |
| Maximum Hover Time | 16 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | Not Specified by Manufacturer |
| Hovering Accuracy | Not Specified by Manufacturer |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | No |
| Aircraft I/O | 1x USB-C (Power, Service) |
| Operating Conditions | 41 to 113°F / 5 to 45°C |
| Number of Cameras | 1 |
| Camera System | 1/1.3"-Type CMOS Sensor with f/2.5 Lens (107° FoV) |
| Zoom | 2x Digital |
| Night Vision | No |
| Maximum Video Resolution | Up to UHD 8K at 30 fps / UHD 4K at 120 fps |
| Still Image Support | Up to 48 MP (JPEG) Up to 12 MP (JPEG) |
| Media/Memory Card Slot | In Aircraft Body microSD/microSDHC/microSDXC [1 TB Maximum] |
| Internal Storage | In Aircraft Body 64 GB |
| Number of Axes | Two: Horizontal / Vertical |
| Sensing System | Backward Only (Optical Only) |
| Control Method | Included Transmitter or Smartphone/Mobile Device |
| Transmission System | Wi-Fi 5 (802.11ac) 2.4 GHz / 5.8 GHz Bluetooth 5.2 2.4 GHz |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 1920 mAh |
| Power Rating | 65 W |
| GNSS Support | No |
| Overall Dimensions | 4.1 x 5.9 x 1.3" / 105.0 x 149.0 x 34.0 mm (Folded) 6.8 x 5.9 x 1.5" / 173.0 x 149.0 x 39.0 mm (Unfolded) |
| Weight | 0.4 lb / 192.5 g (With Battery) |
| Package Weight | 3.065 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 10.8 x 7.7 x 3.6" |