FREEFLY Alta X Gen2 Enterprise Drone
| Remote ID | Yes |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 26 lb / 11.8 kg (Without Battery) |
| Maximum Tilt Angle | Not Specified by Manufacturer |
| Hovering Accuracy | Not Specified by Manufacturer |
| Maximum Angular Velocity | Not Specified by Manufacturer |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | Yes |
| Aircraft I/O | 1x AS150U Input (Power) |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | Proprietary Frequencies: 2.4 GHz (2.4 to 2.4835) |
| Maximum Operating Distance | Not Specified by Manufacturer |
| Transmitter I/O | 2x USB-C (Clean Video, Data, Power) 1x Molex (Power) 1x USB-C (Power) 1x UART (Data) |
| Clean Video Output | Not Specified by Manufacturer |
| Battery Type | Built-In (3500 mAh) |
| Operating Temperature | 14 to 122°F / -10 to 50°C |
| Built-In Display | 8" (1920 x 1200) Touchscreen LCD |
| Dimensions | 10.3 x 3.1 x 8.5" / 262 x 79 x 216 mm (Antennas Folded) 10.3 x 7.9 x 13.1" / 262 x 200 x 332 mm (Antennas Unfolded) |
| GNSS Support | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Weight | 26 lb / 11.8 kg (Without Battery) |