DJI Mavic 3M Multispectral
| Maximum Flight Time | 43 Minutes |
| Remote ID | Yes |
| Camera System | Wide 20 MP, 4/3"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent, f/2.8 Lens (84° FoV) Multispectral 5 MP, 1/2.8"-Type CMOS Sensor with 25mm-Equivalent, f/2 Lens (73.91° FoV) |
| Maximum Video Resolution | Wide Up to 1080p at 30 fps / UHD 4K at 30 fps Multispectral Up to 1080p at 30 fps |
| Still Image Support | Wide Up to 20 MP (DNG / JPEG) Multispectral Up to 5 MP (TIFF) |
| Sensing System | Omnidirectional with Infrared Enhancement |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 2.1 lb / 951 g (With Propellers) 2.3 lb / 1050 g (with Maximum Payload) |
| Maximum Horizontal Speed | 47 mph / 75.6 km/h |
| Maximum Ascent Speed | 17.9 mph / 28.8 km/h |
| Maximum Descent Speed | 13.4 mph / 21.6 km/h |
| Maximum Wind Resistance | 26.8 mph / 43.1 km/h |
| Maximum Take-Off Altitude | 3.7 Miles / 6 km |
| Maximum Flight Time | 43 Minutes |
| Maximum Hover Time | 37 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 35° |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±1.0' / 0.3 m RTK Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±0.3' / 0.1 m GNSS Vertical: ±1.6' / 0.5 m |
| Maximum Angular Velocity | 200°/s (Pitch) |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Propeller Size | 9.4x5.3" |
| Remote ID | Yes |
| Aircraft I/O | 1x USB-C (Data) |
| Operating Conditions | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Number of Cameras | 3 (Supports Individual Camera + FPV Simultaneously) |
| Camera System | Wide 20 MP, 4/3"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent, f/2.8 Lens (84° FoV) Multispectral 5 MP, 1/2.8"-Type CMOS Sensor with 25mm-Equivalent, f/2 Lens (73.91° FoV) |
| Zoom | 8x Optical |
| Minimum Focus Distance | Wide 3.3' / 1 m |
| ISO Sensitivity Range | Wide 100 to 6400 |
| Night Vision | No |
| Shutter Speed | Wide Electronic Shutter: 1/8000 to 8 Seconds (Photo/Video) Mechanical Shutter: 1/2000 to 8 Seconds (Photo/Video) Multispectral Electronic Shutter: 1/12800 to 1/30 Seconds (Photo/Video) |
| Maximum Video Resolution | Wide Up to 1080p at 30 fps / UHD 4K at 30 fps Multispectral Up to 1080p at 30 fps |
| Still Image Support | Wide Up to 20 MP (DNG / JPEG) Multispectral Up to 5 MP (TIFF) |
| Photo Modes | Burst Shooting, Interval, Single Shot |
| Media/Memory Card Slot | In Aircraft Body microSD/microSDHC/microSDXC [512 GB Maximum / U3/V30 or Faster Recommended] In Remote/Transmitter microSD/microSDHC/microSDXC |
| Internal Storage | In Remote/Transmitter 64 GB |
| Number of Axes | Three: Pitch (Tilt) / Roll / Yaw (Pan) |
| Rotation Range | Controllable Range Pitch (Tilt): 125° (-90 to 35°) Mechanical Range Yaw (Pan): 54° (-27 to 27°) Roll: 90° (-45 to 45°) Pitch (Tilt): 180° (-135 to 45°) |
| Follow Speed | Tilt: 100°/s |
| Stabilization Accuracy | ±0.007° |
| Sensing System | Omnidirectional with Infrared Enhancement |
| Sensing System Capabilities | Forward Measurement Range: 1.6 to 65.6' / 0.5 to 20 m Detection Range: 1.6 to 656.2' / 0.5 to 200 m Max Speed: 33.6 mph / 15 m/s Field of View: 90° (Horizontal) / 103° (Vertical) Backward Measurement Range: 1.6 to 52.5' / 0.5 to 16 m Max Speed: 26.8 mph / 12 m/s Field of View: 90° (Horizontal) / 103° (Vertical) Lateral Measurement Range: 1.6 to 82.0' / 0.5 to 25 m Max Speed: 33.6 mph / 15 m/s Field of View: 90° (Horizontal) / 85° (Vertical) Upward Measurement Range: 0.7 to 32.8' / 0.2 to 10 m Max Speed: 13.4 mph / 6 m/s Field of View: 100° (Front-to-Back) / 90° (Side-to-Side) Downward Measurement Range: 1.0 to 59.1' / 0.3 to 18 m Max Speed: 13.4 mph / 6 m/s Field of View: 130° (Front-to-Back) / 160° (Side-to-Side) |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | OcuSync 3.0 (O3) Frequencies: 2.4 GHz (2.4 to 2.4835) / 5.8 GHz (5.725 to 5.85) Power at 2.4G: 33 dBm (FCC) / 20 dBm (CE/MIC/SRRC) Power at 5.8G: 33 dBm (FCC) / 30 dBm (SRRC) / 14 dBm (CE) |
| Maximum Operating Distance | 9.3 Miles / 15 km |
| Transmitter I/O | 1x Mini-HDMI Output (Video) 1x USB-C Input (Power) |
| Clean Video Output | Not Specified by Manufacturer |
| Battery Type | Built-In Lithium-Ion (5000 mAh) |
| Operating Temperature | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Mobile App Compatible | Yes: Android Only |
| Built-In Display | 5.5" (1920 x 1080) Touchscreen LCD, 1000 nits/ cd/m2 |
| Dimensions | 7.22 x 5.41 x 1.9" / 183.27 x 137.41 x 47.6 mm (Antennas Folded, Joystick Unmounted) 7.22 x 8.01 x 2.36" / 183.27 x 203.35 x 59.84 mm (Antennas Unfolded, Joystick Mounted) |
| Battery Chemistry | Lithium Cobalt Oxide (LiCoO2) |
| Battery Capacity | 5000 mAh / 77 Wh |
| Battery Configuration | 4 S / 15.4 V |
| Maximum Charging Power | 17.6 V |
| Charging Temperature | 41 to 104°F / 5 to 40°C |
| Weight | 11.8 oz / 335.5 g |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 2.5 A |
| Power Rating | 100 W |
| GNSS Support | GPS, GLONASS, Galileo |
| Diagonal Size | 1.2' / 380.1 mm |
| Overall Dimensions | 0.3 x 0.4 x 0.7' / 96.3 x 122.2 x 223.0 mm (Folded) 0.9 x 0.5 x 1.1' / 283.0 x 139.6 x 347.5 mm (Unfolded) |
| Weight | 2.1 lb / 951 g (With Propellers) 2.3 lb / 1050 g (with Maximum Payload) |
| Package Weight | 12.065 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 18.2 x 15.2 x 9.3" |