DJI Mavic 3 Thermal Advanced
| Maximum Flight Time | 45 Minutes |
| Remote ID | Yes |
| Camera System | Wide 48 MP, 1/2"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent, f/2.8 Lens (84° FoV) Telephoto 12 MP, 1/2"-Type CMOS Sensor with 162mm-Equivalent, f/4.4 Lens (15° FoV) Thermal Vanadium Oxide (VOX) Sensor with -4 to 932°F / -20 to 500°C Measurement Range with Lens (41.2° FoV) |
| Maximum Video Resolution | Wide Up to UHD 4K at 30 fps Telephoto Up to UHD 4K at 30 fps Thermal Up to 512p at 30 fps |
| Still Image Support | Wide Up to 48 MP (JPEG) Telephoto Up to 12 MP (JPEG) |
| Sensing System | Omnidirectional with Infrared Enhancement |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 2 lb / 907 g (With Propellers) 2.3 lb / 1043 g (with Maximum Payload) |
| Maximum Horizontal Speed | 47.0 mph / 75.6 km/h |
| Maximum Ascent Speed | 17.9 mph / 28.8 km/h |
| Maximum Descent Speed | 13.4 mph / 21.6 km/h |
| Maximum Wind Resistance | 26.8 mph / 43.1 km/h |
| Maximum Take-Off Altitude | 3.7 Miles / 6 km |
| Maximum Flight Time | 45 Minutes |
| Maximum Hover Time | 38 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 35° |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±1.0' / 0.3 m RTK Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±0.3' / 0.1 m High-Precision Positioning System Horizontal: ±1.6' / 0.5 m GNSS Vertical: ±1.6' / 0.5 m |
| Maximum Angular Velocity | 200°/s |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Propeller Size | 9.4x5.3" |
| Remote ID | Yes |
| Aircraft I/O | 1x USB-C (Service) |
| Operating Conditions | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Number of Cameras | 3 (Cannot Be Used Simultaneously) |
| Camera System | Wide 48 MP, 1/2"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent, f/2.8 Lens (84° FoV) Telephoto 12 MP, 1/2"-Type CMOS Sensor with 162mm-Equivalent, f/4.4 Lens (15° FoV) Thermal Vanadium Oxide (VOX) Sensor with -4 to 932°F / -20 to 500°C Measurement Range with Lens (41.2° FoV) |
| Zoom | Telephoto 56x Digital Thermal 28x Digital |
| Minimum Focus Distance | Wide 3.3' / 1 m Telephoto 9.8' / 3 m Thermal 16.4' / 5 m |
| ISO Sensitivity Range | Wide 100 to 25,600 Telephoto 100 to 25,600 |
| Night Vision | No |
| Shutter Speed | Wide 1/8000 to 8 Seconds (Photo/Video) Telephoto 1/8000 to 8 Seconds (Photo/Video) |
| Maximum Video Resolution | Wide Up to UHD 4K at 30 fps Telephoto Up to UHD 4K at 30 fps Thermal Up to 512p at 30 fps |
| Still Image Support | Wide Up to 48 MP (JPEG) Telephoto Up to 12 MP (JPEG) |
| Photo Modes | Interval, Single Shot |
| Media/Memory Card Slot | In Aircraft Body microSD/microSDHC/microSDXC (UHS-I) [512 GB Maximum / U3/V30 or Faster Recommended] In Remote/Transmitter microSD/microSDHC/microSDXC (UHS-I) [U3/V30 or Faster Recommended] |
| Internal Storage | In Remote/Transmitter 8 GB |
| Number of Axes | Three: Pitch (Tilt) / Roll / Yaw (Pan) |
| Rotation Range | Mechanical Range Yaw (Pan): 54° (-27 to 27°) Roll: 90° (-45 to 45°) Pitch (Tilt): 180° (-135 to 45°) |
| Follow Speed | Tilt: 100°/s |
| Stabilization Accuracy | ±0.007° |
| Sensing System | Omnidirectional with Infrared Enhancement |
| Sensing System Capabilities | Forward Measurement Range: 1.6 to 65.6' / 0.5 to 20.0 m Detection Range: 1.6 to 656.2' / 0.5 to 200.0 m Max Speed: 33.6 mph / 15 m/s Field of View: 90° (Horizontal) / 103° (Vertical) Backward Measurement Range: 1.6 to 52.5' / 0.5 to 16.0 m Max Speed: 26.8 mph / 12 m/s Field of View: 90° (Horizontal) / 103° (Vertical) Lateral Measurement Range: 1.6 to 82' / 0.5 to 25.0 m Max Speed: 33.6 mph / 15 m/s Field of View: 90° (Horizontal) / 85° (Vertical) Upward Measurement Range: 0.7 to 32.8' / 0.2 to 10.0 m Max Speed: 13.4 mph / 6 m/s Field of View: 100° (Front-to-Back) / 90° (Side-to-Side) Downward Measurement Range: 1.0 to 59.1' / 0.3 to 18.0 m Max Speed: 13.4 mph / 6 m/s Field of View: 130° (Front-to-Back) / 160° (Side-to-Side) |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | OcuSync 3.0 (O3) Frequencies: 2.4 GHz (2.4 to 2.4835) / 5.8 GHz (5.725 to 5.85) Power at 2.4G: 33 dBm (FCC) / 20 dBm (CE/MIC/SRRC) Power at 5.8G: 33 dBm (FCC) / 23 dBm (SRRC) / 14 dBm (CE) |
| Maximum Operating Distance | 9.3 Miles / 15 km |
| Transmitter I/O | 1x USB-C (Data, Power) 1x Mini-HDMI (Video) |
| Clean Video Output | No |
| Battery Type | Built-In Lithium-Ion (5000 mAh) |
| Operating Temperature | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Mobile App Compatible | No |
| Built-In Display | 5.5" (1920 x 1080) Touchscreen LCD, 1000 nits/ cd/m2 |
| Dimensions | 7.22 x 5.41 x 1.9" / 183.39 x 137.41 x 48.3 mm (Antennas Folded, Joystick Unmounted) 8.01 x 7.22 x 2.36" / 203.45 x 183.39 x 59.94 mm (Antennas Unfolded, Joystick Mounted) |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Battery Capacity | 5000 mAh / 77 Wh |
| Battery Configuration | 4 S / 15.4 V |
| Maximum Charging Power | 17.6 V |
| Charging Temperature | 41 to 104°F / 5 to 40°C |
| Weight | 11.8 oz / 335.5 g |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 2.5 A |
| Power Rating | 100 W |
| GNSS Support | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Diagonal Size | 15" / 381 mm |
| Overall Dimensions | 3.8 x 3.6 x 8.7" / 96.5 x 91.4 x 221.0 mm (Folded) 11.1 x 4.2 x 13.7" / 281.9 x 106.7 x 348.0 mm (Unfolded) |
| Weight | 2 lb / 907 g (With Propellers) 2.3 lb / 1043 g (with Maximum Payload) |
| Package Weight | 12.285 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 18.1 x 17.8 x 8.9" |