DJI Matrice 4TD Drone
| Maximum Flight Time | 54 Minutes |
| Remote ID | Yes |
| Camera System | Wide 48 MP, 1/1.3"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent, f/1.7 Lens (82° FoV) Medium Telephoto 48 MP, 1/1.3"-Type CMOS Sensor with 70mm-Equivalent, f/2.8 Lens (35° FoV) Telephoto 48 MP, 1/1.5"-Type CMOS Sensor with 168mm-Equivalent, f/2.8 Lens (15° FoV) Thermal Vanadium Oxide (VOX) Sensor with -40 to 932°F / -40 to 500°C Measurement Range with Lens |
| Maximum Video Resolution | Standard Up to UHD 4K at 30 fps Thermal Up to 640 x 512 at 30 fps |
| Still Image Support | Wide Up to 48 MP (JPEG) Medium Telephoto Up to 48 MP (JPEG) Telephoto Up to 48 MP (JPEG) |
| Sensing System | Omnidirectional with Infrared Enhancement |
| Weight | 4.6 lb / 2090 g (with Maximum Payload) |
| Maximum Horizontal Speed | 47.0 mph / 21 m/s |
| Maximum Ascent Speed | 22.4 mph / 10 m/s |
| Maximum Descent Speed | 17.9 mph / 8 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 26.8 mph / 12 m/s |
| Maximum Take-Off Altitude | 4 Miles / 6500 m |
| Maximum Flight Time | 54 Minutes |
| Maximum Hover Time | 47 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 30° |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±1.0' / 0.3 m RTK Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±0.3' / 0.1 m GNSS Vertical: ±1.6' / 0.5 m Horizontal: ±1.6' / 0.5 m |
| Maximum Angular Velocity | 200°/s |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | Yes |
| Operating Conditions | -4 to 122°F / -20 to 50°C |
| Number of Cameras | 4 (Cannot Be Used Simultaneously) |
| Camera System | Wide 48 MP, 1/1.3"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent, f/1.7 Lens (82° FoV) Medium Telephoto 48 MP, 1/1.3"-Type CMOS Sensor with 70mm-Equivalent, f/2.8 Lens (35° FoV) Telephoto 48 MP, 1/1.5"-Type CMOS Sensor with 168mm-Equivalent, f/2.8 Lens (15° FoV) Thermal Vanadium Oxide (VOX) Sensor with -40 to 932°F / -40 to 500°C Measurement Range with Lens |
| Zoom | Telephoto 16x Digital Thermal 28x Digital |
| Minimum Focus Distance | Wide 3.3' / 1 m Medium Telephoto 9.8' / 3 m Telephoto 9.8' / 3 m |
| ISO Sensitivity Range | Standard 100 to 25,600 Wide 100 to 409,600 Medium Telephoto 100 to 409,600 Telephoto 100 to 819,200 |
| Night Vision | Full Color Capability |
| Shutter Speed | All Cameras 1/8000 to 2 Second |
| Maximum Video Resolution | Standard Up to UHD 4K at 30 fps Thermal Up to 640 x 512 at 30 fps |
| Still Image Support | Wide Up to 48 MP (JPEG) Medium Telephoto Up to 48 MP (JPEG) Telephoto Up to 48 MP (JPEG) |
| Photo Modes | Interval, Single Shot |
| Minimum Photo Interval | 0.7 seconds |
| Media/Memory Card Slot | In Aircraft Body microSD/microSDHC/microSDXC [512 GB Maximum] |
| Internal Storage | No |
| Number of Axes | Three: Pitch (Tilt) / Roll / Yaw (Pan) |
| Rotation Range | Controllable Range Pitch (Tilt): 180° (-90 to 90°) Mechanical Range Yaw (Pan): 130° (-65 to 65°) Roll: 104° (-52 to 52°) Pitch (Tilt): 253° (-140 to 113°) |
| Follow Speed | 100°/s |
| Stabilization Accuracy | ±0.005° |
| Sensing System | Omnidirectional with Infrared Enhancement |
| Sensing System Capabilities | Forward Measurement Range: 1.6 to 65.6' / 0.5 to 20 m Detection Range: 1.6 to 656.2' / 0.5 to 200 m Max Speed: 33.6 mph / 15 m/s Field of View: 95° (Horizontal) / 90° (Vertical) Backward Measurement Range: 1.6 to 65.6' / 0.5 to 20 m Max Speed: 26.8 mph / 12 m/s Field of View: 95° (Horizontal) / 90° (Vertical) Lateral Measurement Range: 1.6 to 52.5' / 0.5 to 16 m Max Speed: 22.4 mph / 10 m/s Field of View: 90° (Horizontal) / 90° (Vertical) Upward Measurement Range: 1.6 to 65.6' / 0.5 to 20 m Max Speed: 13.4 mph / 6 m/s Field of View: 95° (Front-to-Back) / 90° (Side-to-Side) Downward Measurement Range: 1.6 to 52.5' / 0.5 to 16 m Max Speed: 13.4 mph / 6 m/s Field of View: 90° (Front-to-Back) / 95° (Side-to-Side) |
| Laser Rangefinder | Yes: 1.1 Miles / 1800 m |
| GNSS Support | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Diagonal Size | 1.6' / 498.5 mm |
| Overall Dimensions | 16.4 x 14.9 x 8.4" / 416.2 x 377.7 x 212.5 mm |
| Weight | 4.6 lb / 2090 g (with Maximum Payload) |
| Package Weight | 6.76 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.7 x 18.1 x 10.5" |