DJI Matrice 4D Drone (RC Plus 2 Enterprise)
| Maximum Flight Time | 54 Minutes |
| Remote ID | No |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 4.1 lb / 1850 g (With Propellers, Battery, Gimbal, Camera) |
| Maximum Horizontal Speed | 47.0 mph / 21 m/s |
| Maximum Ascent Speed | 22.4 mph / 10 m/s |
| Maximum Descent Speed | 17.9 mph / 8 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 26.8 mph / 12 m/s |
| Maximum Take-Off Altitude | 4 Miles / 6500 m |
| Maximum Flight Time | 54 Minutes |
| Maximum Hover Time | 47 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 30° |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±1.0' / 0.3 m RTK Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±0.3' / 0.1 m GNSS Vertical: ±1.6' / 0.5 m Horizontal: ±1.6' / 0.5 m |
| Maximum Angular Velocity | 200°/s |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | No |
| Operating Conditions | -4 to 122°F / -20 to 50°C |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | Wi-Fi 6 (802.11ax) Frequencies: 2.4 GHz (2.400 to 2.4835) / 5.1 GHz (5.150 to 5.250) / 5.8 GHz (5.725 to 5.850) Power at 2.4G: 26 dBm (FCC) / 20 dBm (CE/MIC/SRRC) Power at 5.1G: 26 dBm (FCC) / 23 dBm (CE/MIC/SRRC) Power at 5.8G: 26 dBm (FCC/SRRC) / 14 dBm (CE) |
| Maximum Operating Distance | 15.5 Miles / 25 km |
| Transmitter I/O | 1x HDMI Output (Video) |
| Clean Video Output | Not Specified by Manufacturer |
| Battery Type | Built-In Lithium-Ion (6500 mAh) |
| Operating Temperature | -4 to 122°F / -20 to 50°C |
| Mobile App Compatible | No |
| Built-In Display | 7.02" (1920 x 1200) Touchscreen LCD, 1400 nits/ cd/m2 |
| Dimensions | 6.4 x 3.7 x 10.6" / 163 x 94.5 x 268 mm |
| Battery Chemistry | Lithium Nickel Manganese Cobalt Oxide (LiNiMnCoO2) |
| Battery Capacity | 6768 mAh / 149.9 Wh |
| Battery Configuration | 6 S / 22.14 V |
| Maximum Charging Power | 25.5 V |
| Charging Temperature | 41 to 113°F / 5 to 45°C |
| Weight | 1.4 lb / 640 g |
| GNSS Support | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Diagonal Size | 1.6' / 498.5 mm |
| Overall Dimensions | 16.4 x 8.4 x 14.9" / 416.2 x 212.5 x 377.7 mm |
| Weight | 4.1 lb / 1850 g (With Propellers, Battery, Gimbal, Camera) |