DJI Matrice 400 Drone
| Maximum Flight Time | 59 Minutes |
| Remote ID | Yes |
| Sensing System | Omnidirectional with LiDAR/Radar Enhancement |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 11.0 lb / 5020 g (With Propellers) 21.4 lb / 9740 g (With Propellers, Battery) 34.8 lb / 15.8 kg (Takeoff) |
| Maximum Horizontal Speed | 55.9 mph / 25 m/s |
| Maximum Ascent Speed | 22.4 mph / 10 m/s |
| Maximum Descent Speed | 17.9 mph / 8 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 26.8 mph / 12 m/s |
| Maximum Take-Off Altitude | 4.3 Miles / 7000 m |
| Maximum Flight Time | 59 Minutes |
| Maximum Hover Time | 53 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 35° |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±1.0' / 0.3 m RTK Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±0.3' / 0.1 m GNSS Vertical: ±1.6' / 0.5 m Horizontal: ±1.6' / 0.5 m |
| Maximum Angular Velocity | 100°/s (Yaw) |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Propeller Size | 25" |
| Remote ID | Yes |
| Aircraft I/O | 1x USB-C Input/Output (Service) 4x E-Port Input/Output (Expansion, Power) |
| Operating Conditions | -4 to 122°F / -20 to 50°C |
| Sensing System | Omnidirectional with LiDAR/Radar Enhancement |
| Sensing System Capabilities | Forward Measurement Range: 1.3 to 68.9' / 0.4 to 21 m Detection Range: 1.3 to 656.2' / 0.4 to 200 m Field of View: 90° (Horizontal) / 90° (Vertical) Backward Measurement Range: 2.0 to 68.9' / 0.6 to 21 m Detection Range: 1.6 to 656.2' / 0.5 to 200 m Field of View: 90° (Horizontal) / 90° (Vertical) Lateral Measurement Range: 2.0 to 68.9' / 0.6 to 21 m Detection Range: 1.6 to 656.2' / 0.5 to 200 m Field of View: 90° (Horizontal) / 90° (Vertical) Downward Measurement Range: 1.6 to 62.3' / 0.5 to 19 m Field of View: 160° (Front-to-Back) / 105° (Side-to-Side) |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | OcuSync 4.0 (OC4) Frequencies: 2.4 GHz (2.400 to 2.4835) / 5.1 GHz (5.150 to 5.250) / 5.8 GHz (5.725 to 5.850) Power at 2.4G: 33 dBm (FCC) / 20 dBm (CE/MIC/SRRC) Power at 5.1G: 23 dBm (CE/FCC) Power at 5.8G: 33 dBm (FCC) / 30 dBm (SRRC) / 14 dBm (CE) |
| Maximum Operating Distance | 30.4 Miles / 49 km |
| Transmitter I/O | 1x HDMI Output (Audio, Video) 1x USB-C Input (Power) |
| Clean Video Output | Not Specified by Manufacturer |
| Battery Type | Built-In Lithium-Ion (6500 mAh) |
| Operating Temperature | -4 to 122°F / -20 to 50°C |
| Mobile App Compatible | No |
| Built-In Display | 7.02" (1920 x 1200) Touchscreen LCD, 1400 nits/ cd/m2 |
| Dimensions | 6.4 x 3.7 x 10.6" / 163 x 94.5 x 268 mm |
| GNSS Support | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Diagonal Size | 3.5' / 1070 mm |
| Overall Dimensions | 29.9 x 18.9 x 38.6" / 760.0 x 480.0 x 980.0 mm (Unfolded) 19.3 x 18.9 x 19.3" / 490.0 x 480.0 x 490.0 mm (Folded) |
| Weight | 11.0 lb / 5020 g (With Propellers) 21.4 lb / 9740 g (With Propellers, Battery) 34.8 lb / 15.8 kg (Takeoff) |
| Package Weight | 44.515 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 33.2 x 22.3 x 15.5" |