DJI Matrice 30T Enterprise Drone
| Maximum Flight Time | 41 Minutes |
| Remote ID | Yes |
| Camera System | Wide 12 MP, 1/2"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent, f/2.8 Lens (84° FoV) Standard Size-Unspecified CMOS Sensor with Lens Telephoto 48 MP, 1/2"-Type CMOS Sensor with 113 to 405mm-Equivalent, f/2.8 Lens FPV Size-Unspecified CMOS Sensor with Lens (161° FoV) Thermal Vanadium Oxide (VOX) Sensor with -4 to 932°F / -20 to 500°C Measurement Range with Lens (61° FoV) |
| Maximum Video Resolution | Wide Up to UHD 4K at 30 fps Telephoto Up to UHD 4K at 30 fps FPV Up to 1080p at 30 fps Thermal Up to 512p at 30 fps |
| Still Image Support | Wide Up to 48 MP (JPEG) Telephoto Up to 12 MP (JPEG) |
| Sensing System | Omnidirectional with Infrared Enhancement |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 8.8 lb / 3998 g (with Maximum Payload) |
| Maximum Horizontal Speed | 51.4 mph / 82.7 km/h |
| Maximum Ascent Speed | 13.4 mph / 21.6 km/h |
| Maximum Descent Speed | 11.2 mph / 18.0 km/h |
| Maximum Wind Resistance | 33.6 mph / 54.1 km/h |
| Maximum Take-Off Altitude | 4.3 Miles / 7 km |
| Maximum Flight Time | 41 Minutes |
| Maximum Hover Time | 36 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 35° |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±1.0' / 0.3 m RTK Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±0.3' / 0.1 m GNSS Vertical: ±1.6' / 0.5 m Horizontal: ±4.9' / 1.5 m |
| Maximum Angular Velocity | 150°/s (Pitch) 100°/s (Yaw) |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | Yes |
| Aircraft I/O | 1x USB-C (Service) 1x E-Port (PSDK) |
| Operating Conditions | -4 to 122°F / -20 to 50°C |
| Number of Cameras | 4 (Supports Individual Camera + FPV Simultaneously) |
| Camera System | Wide 12 MP, 1/2"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent, f/2.8 Lens (84° FoV) Standard Size-Unspecified CMOS Sensor with Lens Telephoto 48 MP, 1/2"-Type CMOS Sensor with 113 to 405mm-Equivalent, f/2.8 Lens FPV Size-Unspecified CMOS Sensor with Lens (161° FoV) Thermal Vanadium Oxide (VOX) Sensor with -4 to 932°F / -20 to 500°C Measurement Range with Lens (61° FoV) |
| Zoom | Wide 5x Digital Telephoto 16x Optical / 200x Digital / 200x Hybrid Thermal 20x Digital |
| Minimum Focus Distance | Wide 3.3' / 1 m Telephoto 16.4' / 5 m Thermal 16.4' / 5 m |
| ISO Sensitivity Range | Wide 100 to 25,600 Telephoto 100 to 25,600 |
| Night Vision | No |
| Shutter Speed | Wide 1/8000 to 1/2 Seconds (Photo) 1/8000 to 1/30 Seconds (Video) Telephoto 1/8000 to 8 Second in Auto Mode (Photo) 1/8000 to 1/30 Seconds in Manual Mode (Video) |
| Maximum Video Resolution | Wide Up to UHD 4K at 30 fps Telephoto Up to UHD 4K at 30 fps FPV Up to 1080p at 30 fps Thermal Up to 512p at 30 fps |
| Still Image Support | Wide Up to 48 MP (JPEG) Telephoto Up to 12 MP (JPEG) |
| Photo Modes | Single Shot |
| Media/Memory Card Slot | In Aircraft Body microSD/microSDHC/microSDXC [128 GB Maximum / U3/V30 or Faster Recommended] In Remote/Transmitter microSD/microSDHC/microSDXC |
| Internal Storage | No |
| Number of Axes | Three: Pitch (Tilt) / Roll / Yaw (Pan) |
| Rotation Range | Controllable Range Yaw (Pan): 180° (-90 to 90°) Pitch (Tilt): 165° (-120 to 45°) Mechanical Range Yaw (Pan): 210° (-105 to 105°) Roll: 90° (-45 to 45°) Pitch (Tilt): 195° (-135 to 60°) |
| Stabilization Accuracy | ±0.01° |
| Sensing System | Omnidirectional with Infrared Enhancement |
| Sensing System Capabilities | Forward Detection Range: 2.0 to 124.7' / 0.6 to 38 m Field of View: 65° (Horizontal) / 50° (Vertical) Backward Detection Range: 1.6 to 108.3' / 0.5 to 33 m Field of View: 65° (Horizontal) / 50° (Vertical) Lateral Detection Range: 1.6 to 108.3' / 0.5 to 33 m Field of View: 65° (Horizontal) / 50° (Vertical) Upward Detection Range: 1.6 to 108.3' / 0.5 to 33 m Field of View: 50° (Front-to-Back) / 65° (Side-to-Side) Downward Detection Range: 1.6 to 108.3' / 0.5 to 33 m Field of View: 65° (Front-to-Back) / 50° (Side-to-Side) |
| Laser Rangefinder | Yes: 0.7 Miles / 1.2 km |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | OcuSync 3.0 (O3) 2.4 GHz / 5.8 GHz Power at 2.4G: 33 dBm (FCC) / 20 dBm (CE/MIC/SRRC) Power at 5.8G: 33 dBm (FCC) / 23 dBm (SRRC) / 14 dBm (CE) |
| Maximum Operating Distance | 9.3 Miles / 15 km |
| Transmitter I/O | 1x USB-C (Power) 1x HDMI (Clean Video) 1x USB-A (Expansion, Service) |
| Clean Video Output | Yes |
| Battery Type | Built-In Lithium-Ion (6500 mAh) |
| Operating Temperature | -4 to 122°F / -20 to 50°C |
| Mobile App Compatible | No |
| Built-In Display | 7.02" (1920 x 1200) Touchscreen LCD, 1200 nits/ cd/m2 |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Battery Capacity | 5880 mAh / 131.6 Wh |
| Battery Configuration | 6 S / 26.1 V |
| Operating Temperature | -4 to 122°F / -20 to 50°C |
| Storage Temperature | 68 to 86°F / 20 to 30°C |
| Charging Temperature | -4 to 104°F / -20 to 40°C |
| Weight | 1.5 lb / 685 g |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| GNSS Support | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Encryption | 256-Bit AES |
| Certifications | IEC 60529 |
| Diagonal Size | 2.2' / 668 mm |
| Overall Dimensions | 23.0 x 8.5 x 18.5" / 585.0 x 215.0 x 470.0 mm (Unfolded) 8.5 x 7.7 x 14.4" / 215.0 x 195.0 x 365.0 mm (Folded) |
| Weight | 8.8 lb / 3998 g (with Maximum Payload) |
| Package Weight | 35 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 30 x 17.5 x 12.1" |