DJI Matrice 210 V2 Professional Quadcopter
| Maximum Flight Time | 34 Minutes |
| Remote ID | No |
| Sensing System | Forward/Downward Only with Ultrasonic Enhancement |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 10.58 lb / 4.8 kg (With Battery) |
| Maximum Horizontal Speed | 50.3 mph / 80.9 km/h |
| Maximum Ascent Speed | 11.2 mph / 18 km/h |
| Maximum Descent Speed | 9.8 ft/s / 3 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 26.8 mph / 43.2 km/h |
| Maximum Take-Off Altitude | 9842' / 3000 m |
| Maximum Flight Time | 34 Minutes |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±1.64' / 0.50 m Vision Positioning Horizontal: ±4.92' / 1.50 m |
| Maximum Angular Velocity | 300°/s (Pitch) 120°/s (Yaw) |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | No |
| Operating Conditions | -4 to 122°F / -20 to 50°C |
| Sensing System | Forward/Downward Only with Ultrasonic Enhancement |
| Sensing System Capabilities | Forward Detection Range: 2.3 to 98.4' / 0.7 to 30.0 m Field of View: 60° (Horizontal) / 54° (Vertical) Upward Detection Range: 0 to 16.4' / 0.0 to 5.0 m Downward Measurement Range: 0.33 to 16.4' / 0.10 to 5.0 m |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | Proprietary 2.4 GHz / 5.1 GHz Power at 2.4G: 26 dBm (FCC) / 20 dBm (CE/MIC) / 20 dBm (SRRC) Power at 5.8G: 26 dBm (FCC) / 26 dBm (SRRC) / 14 dBm (CE) |
| Maximum Operating Distance | 4.97 Miles / 8 km |
| Transmitter I/O | 1x USB-A Input (Power) |
| Clean Video Output | Not Specified by Manufacturer |
| Battery Type | Built-In (4920 mAh) |
| Operating Temperature | -4 to 122°F / -20 to 50°C |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: App Name: DJI Pilot |
| Built-In Display | 7.85" (2048 x 1536) Non-Touchscreen LCD, 2000 nits/ cd/m2 |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 7660 mAh / 174.6 Wh |
| Battery Configuration | 6 S / 22.8 V |
| Maximum Charging Power | 180 W |
| Operating Temperature | -4 to 122°F / -20 to 50°C |
| Charging Temperature | 41 to 104°F / 5 to 40°C |
| Weight | 31.2 oz / 885 g |
| Input Power | 21 VDC at 6.9 A |
| Output Voltage | 26.1 V |
| Power Rating | 180 W |
| GNSS Support | GPS, GLONASS |
| Diagonal Size | 2.1' / 643 mm |
| Overall Dimensions | 2.4 x 0.8 x 0.9' / 722.0 x 242.0 x 282.0 mm (Folded) 2.9 x 1.3 x 2.9' / 883.0 x 398.0 x 886.0 mm (Unfolded) |
| Weight | 10.58 lb / 4.8 kg (With Battery) |
| Package Weight | 32.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.5 x 1.3 x 1" |