DJI Inspire 3 Drone Standard Combo
| Maximum Flight Time | 28 Minutes |
| Remote ID | Yes |
| Camera System | Gimbal Camera Full-Frame CMOS Sensor with DL Lens Mount FPV 1/1.8"-Type CMOS Sensor with Lens (161° FoV) |
| Maximum Video Resolution | Gimbal Camera Up to DCI 8K at 60 fps Raw / DCI 4K at 120 fps FPV Up to 1080p at 60 fps Raw |
| Still Image Support | Gimbal Camera Up to 44 MP (DNG / JPEG) |
| Sensing System | Omnidirectional with Infrared Enhancement |
| Control Method | Separately Available Transmitter |
| Weight | 8.8 lb / 3995 g (Takeoff) 9.5 lb / 4310 g (with Maximum Payload) |
| Maximum Horizontal Speed | 58.4 mph / 94 km/h |
| Maximum Ascent Speed | 17.9 mph / 28.8 km/h |
| Maximum Descent Speed | 22.4 mph / 36 km/h |
| Maximum Wind Resistance | 31.3 mph / 50.4 km/h |
| Maximum Take-Off Altitude | 2.4 Miles / 3.8 km |
| Maximum Flight Time | 28 Minutes |
| Maximum Hover Time | 25 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 55° |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±1.0' / 0.3 m RTK Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±0.3' / 0.1 m GNSS Vertical: ±1.6' / 0.5 m Horizontal: ±1.6' / 0.5 m |
| Maximum Angular Velocity | 200°/s (Pitch) 150°/s (Yaw) 200°/s (Roll) |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | Yes |
| Aircraft I/O | 1x USB-C (Service) 1x 1/8 / 3.5 mm (Timecode) |
| Operating Conditions | -4 to 104°F / -20 to 40°C |
| Number of Cameras | 2 (Allows Simultaneous Use) |
| Camera System | Gimbal Camera Full-Frame CMOS Sensor with DL Lens Mount FPV 1/1.8"-Type CMOS Sensor with Lens (161° FoV) |
| ISO Sensitivity Range | Gimbal Camera Photo: 100 to 25,600 Video: 200 to 6400 |
| Night Vision | No |
| Shutter Speed | Gimbal Camera Electronic Shutter: 1/8000 to 8 Seconds (Photo/Video) |
| Maximum Video Resolution | Gimbal Camera Up to DCI 8K at 60 fps Raw / DCI 4K at 120 fps FPV Up to 1080p at 60 fps Raw |
| Still Image Support | Gimbal Camera Up to 44 MP (DNG / JPEG) |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Internal Storage | No |
| Number of Axes | Three: Pitch (Tilt) / Roll / Yaw (Pan) |
| Rotation Range | Controllable Range Yaw (Pan): 600° (-300 to 300°) Roll: 40° (-20 to 20°) Pitch (Tilt): 215° (-140 to 75°) Mechanical Range Yaw (Pan): 660° (-330 to 330°) Roll: 320° (-90 to 230°) Pitch (Tilt): 238° (-148 to 90°) |
| Stabilization Accuracy | ±0.004° (Motionless) ±0.002° (Motion) |
| Sensing System | Omnidirectional with Infrared Enhancement |
| Sensing System Capabilities | Forward Measurement Range: 4.9 to 157.5' / 1.5 to 48 m Max Speed: 33.6 mph / 15 m/s Field of View: 90° (Horizontal) / 103° (Vertical) Backward Measurement Range: 4.9 to 157.5' / 1.5 to 48 m Max Speed: 33.6 mph / 15 m/s Field of View: 90° (Horizontal) / 103° (Vertical) Lateral Measurement Range: 4.9 to 137.8' / 1.5 to 42 m Max Speed: 33.6 mph / 15 m/s Field of View: 90° (Horizontal) / 85° (Vertical) Upward Measurement Range: 0.7 to 42.7' / 0.2 to 13 m Max Speed: 13.4 mph / 6 m/s Field of View: 100° (Front-to-Back) Downward Measurement Range: 1.0 to 59.1' / 0.3 to 18 m Max Speed: 13.4 mph / 6 m/s Field of View: 130° (Front-to-Back) / 160° (Side-to-Side) |
| Control Method | Separately Available Transmitter |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: DJI Pilot 2 |
| Battery Chemistry | Lithium Cobalt Oxide (LiCoO2) |
| Battery Capacity | 4280 mAh / 98.8 Wh |
| Battery Configuration | 6 S / 23.1 V |
| Maximum Charging Power | 205.5 W |
| Operating Temperature | -4 to 104°F / -20 to 40°C |
| Charging Temperature | -4 to 104°F / -20 to 40°C |
| Weight | 1.0 lb / 470 g |
| GNSS Support | GPS, BeiDou, Galileo |
| Diagonal Size | 2.3' / 695 mm (Landing Gear Raised) 2.2' / 685 mm (Landing Gear Lowered) |
| Overall Dimensions | 27.9 x 19.7 x 6.9" / 709.8 x 500.5 x 176.0 mm |
| Weight | 8.8 lb / 3995 g (Takeoff) 9.5 lb / 4310 g (with Maximum Payload) |